SS ile Gezi

HAYDI TATILE FETHIYE`YE

Çam kokusuyla yüzün ya da plajlarin üzerinden uçun

[[Fethiye]], yakin bir zamana kadar, [[Marmaris]], [[Bodrum]] ya da [[Kusadasi]]’ndan farkli olarak, Türkiye’deki küçük kiyi yerlesimlerinin özelliklerini yansitan, tipik bir kasabaydi. Ancak zaman içinde, bakir dogasini kesfeden turistlerin akinina ugramasi, bir süre sonra bu özelligini takdir edemeyecek bir kalabaligin ihtiyaçlarina karsilik vermek üzere alisveris ve eglenceye yönelik kalitesiz yerlerin açilmasi ve son olarak da birçok Ingiliz’in burada ev alarak yerlesmesiyle, farkli bir çehreye büründü.

Bugün, yükselen fiyatlar, Fethiye halkinin burada var olabilmesini gittikçe zorlastiriyor.

Fethiye, turistik sezondaki asiri kalabaliga ragmen, Türkiye’nin en dogal plajlarindan biri olan, üç kilometrelik Ölüdeniz kumsalina sahip. Koylarda, yilbasi dahil, 10 ay denize girmek mümkün. Burasi ayni zamanda, Ölüdeniz, Çalis ve Kidrak plajlarindan yararlanmak isteyenler ve mavi yolculuga baslamak için de uygun bir nokta. Türkiye’de yamaç parasütünün yapildigi ilk yer, Fethiye. Ölüdeniz kumsalinin hemen arkasindan, 1975 metreye yükselen ve dünyanin korunmasi gerekli 100 dagindan biri olan Babadag, dünyada tandem parasütçülügüne en uygun ikinci dag olarak kabul ediliyor. Ölüdeniz sundugu manzaralarla, bu sporu yapanlar için en keyifli yerlerden biri. Yine burada her yil yelken ve kürek yarismalari düzenleniyor. Fethiye ve civari, dalis, su sporlari, kamping ve trekking için de uygun bir bölge. Kamp kurmak için en hos cografyalardan biri.

Fethiye ve civari her nabza serbet verebilecek özelliklere sahip. Çam agaçlarinin kokusunu duyarken yüzebilir, kiyilar insan kaynarken issiz antik kentlerde dolasabilir ya da plajlarin üzerinden uçabilirsiniz… Ölüdeniz’in yanisira duvarlarinin cennete dokundugu söylenen ve etrafi 350 metre yükseklikteki daglarla çevrili, dik ve derin bir kanyonun içindeki Kelebekler Vadisi, vadinin bozulmasindan sonra buraya alternatif olarak ortaya çikan Faralya, Fethiye’nin yapilasmaya direnen ender yerlerinden olan ‘’hayalet köy’’ Kayaköy, issiz patikalardan yürüyerek varilan Afkule Manastiri, Gemiler Koyu (Aya Nikola Adasi) ve Ölüdeniz’in dünyanin dört bir yanindan gelen hippiler tarafindan sevildigi ve korundugu zamanlari animsatan naif ve koruyucu turizmin temsilcisi Kabak Koyu, Fethiye’nin yakin çevresiyle birlikte anilan yerler arasinda.

Antik çagda kahinler kenti olarak ünlenen ve bugün Fethiye’nin sirtini yasladigi dagin yamaçlarindan körfeze kadar uzanan alanda kurulmus olan Telmessos’un kalintilari hemen merkezde. Fethiye içinden Kayaköy ve Amyntas Kaya Mezari tabelalarini izleyerek, çarsinin arkasindaki yamaçta bulunan ve konumlari oldukça çarpici Likya kaya mezarlarina varilir. Kaya Caddesi’nden ulasilan mezarlara gelmeden önce, yolun ortasinda, yanindan geçip giden arabalarin küçük kaldigi büyük anitsal lahit ve üzerinde yazilarla yapilmis tahribat dikkatinizi çekecek. Yamaçlara oyulmus kaya mezarlari arasinda en önemlisi, Amyntas Kral Mezari (Sabah saatlerinden 20:00’ye kadar ücretli). Ön cephesi tapinak tarzinda yapilmis ve girisi mezar soygunculari tarafindan uzun bir süre önce kirilmis olan mezara, 199 basamakla ulasmak mümkün. Mezardan inince, Fethiye manzarasina karsi Neriman Abla’nin Yeri’nde soluklanabilirsiniz.

Limanin hemen arkasindaki tepede, Telmessos’un akropolünde, Sövalye Kalesi olarak da adlandirilan bir ortaçag kalesi var. Likya, Yunan, Roma, Bizans ve Türk izleri tasiyan ve St. Jean Sövalyeleri tarafindan insa edilmis olan kalenin yolu üzerinde güzel manzaralara rastlayacaksiniz.

BULUNMASI ZOR MÜZE

Burada, sur kalintilari ve bir sarnicin yanisira tepenin yamacinda küçük kaya mezarlari da var. Limanin ve turizm ofisinin hemen arkasinda, erken Roma döneminde insa edilen ve Bizans döneminde de arena olarak kullanilan Telmessos Tiyatrosu bulunuyor. Bes bin kisilik tiyatronun taslarinin birçogu, 1957 depreminden sonra baska yapilarda kullanilmak üzere buradan götürülmüs. Kent merkezinde, adeta bulunmamasi için konumlandirilmis ve eksik tabelalandirilmis Fethiye Müzesi’nde (Okul Sok. Pazartesi kapali ancak yine de gelenler geri çevrilmiyor. Yazin 08:30- 17:30, kisin 08:00- 17:00 saatleri arasinda açik. 0252 614 11 50), civardaki kazilardan çikan arkeolojik buluntular segileniyor. Müzeyi bulmak öyle zor ki, görevliler bu zorlu sinavi atlatarak buraya vardiginiz için sizi saskinlik ve takdirle karsiliyorlar. Bu küçük müzedeki en ilginç parça, Letoon’da bulunan ve MÖ IV. yüzyila ait Üç Dilli Kitabe.

Kiyiya paralel Cahit Gündüz Caddesi’nden devam edince, Çalis Plajlari birkaç kilometre mesafede. Ters yönde, merkeze dogru, yine bu cadde üzerinde, Fethiye Müzesi’nin tabelasini, Alparslan Türkes Parki’ni, Yakamoz Restaurant ve Hello Cafe gibi denize sifir mekanlari göreceksiniz. Caddenin ucundaki otopark yazili yerden Ugur Mumcu Parki’na girilir. Geceleri aydinlatilan, balikçi tekneleri, yürüyüs yapan turistler ve gezintiye çikan Fethiyelilerle her an hareketli olan parkta, gündüz sicaginda gölgelik banklarda oturulur ya da restoran ve kafelerde, kavun içinde dondurma yenir. Deniz kiyisindan yürürken art arda siralanmis teknelerde, turlar hakkinda turistlere bilgi verilir. Parkin girisinde göze çarpan ve 2001 yilinda açilan Sehitler Aniti, Çanakkale savaslari, Kibris ve Kore sehitleri anisina dikilmis.

Limanda göze çarpan bir baska heykel, tiyatronun hemen karsisindaki Tayyareci Fethi Bey’e ait. 1914’te ilk kez Istanbul’dan Kahire’ye uçarak gitmeyi deneyen ilk Türk hava sehidi, Fethi Bey anisina Cumhuriyet döneminde beldenin Megri olan ismi Fethiye olarak degistirilmisti. Hemen heykelin arkasinda, birkaç farkli girisi olan Paspatur Çarsisi var. Fethiye’deki Osmanli dönemine ait eserler olan, 18. yüzyila ait Eski Cami ve bugün hálá hizmet veren Fethiye Hamami, çarsinin içinde.

Fethiye’nin en hos ve tipik yerlerinden biri, Balik Hali ve Pazar Yeri. Burada satilan taze balik ve deniz mahsüllerini, kendiniz seçerek ve pazarlik ederek satin alip hemen halin etrafindaki küçük lokantalarda sadece pisirme parasi karsiliginda yiyebilirsiniz.

ÖLÜDENIZ VE ADRENALIN

Yerli ya da yabanci birçok turist için, Fethiye aslinda Ölüdeniz demektir. Müzeyi görmek ya da çarsida gezinmek, iki yani çam ormanlariyla kapli 17 kilometrelik yolun sonundaki üç kilometre uzunlugundaki plajin, turkuvaz denizin ve adrenalin yüklü aktivitelerin yaninda pek fazla sey ifade etmez. Olaganüstü bir dogaya sahipken, yillar içinde turist akinina ugrayan ve çogu kalitesiz tesislerle dolan Belcekiz Koyu’nda bulunan Ölüdeniz’in degismeyen tek yani ve en büyük özelligi, bembeyaz kum kapli denizi ve isik kirilmalariyla beyazdan maviye renk degistiren, bakmaya ve yüzmeye doyamayacaginiz denizi.

Ölüdeniz Lagünü ile Kidrak Plaji’ni kapsayan alan, bugün SIT bölgesi ve özel çevre koruma alani. Faralya’ya giderken yol üzerindeki Kidrak Tabiat Parki’nda çam agaçlari arasinda sakin bir plaj var. Belcekiz ile Ölüdeniz arasindaki Kumburnu Milli Parki (08:00- 20:00 saatleri arasinda açik. Giris, 2 YTL. 0252 617 06 85), halk plaji niteliginde ve lagün olarak adlandirilan kisim burada. Burada sezlong ve semsiye kiralayabilir, yiyecek, içecek bulabilir ve deniz bisikleti, kano ve parasailing gibi su sporlari yapabilirsiniz. Milli parktan yukari dogru, hepsi denize sifir kampingler var.

FETHIYE CIVARI

Vadinin kelebeklerini küstürmeyin

Ölüdeniz’e sekiz kilometre mesafede, Ege ile Akdeniz’in kavustugu yerdeki Faralya (Uzunyurt), yolu asfalt olmadigindan herkesin arabasiyla gitmeyi göze alamadigi bir köy. Ancak cipe de gerek yok. Ölüdeniz’e göre çok daha serin ve el degmemis olan Faralya’nin daglara yayilmis üç mahallesi var. Hisar mahallesindeki George House’tan Kelebekler Vadisi’ne yürüyerek inmek mümkün. Inis kolay degil ve 30- 40 dakika sürüyor. Belcekiz Körfezi’nin dogu kiyilarindan Güdürümsü’de bulunan Kelebekler Vadisi’ne Ölüdeniz kumsalindan kalkan teknelerle de gitmek mümkün. 1500 metre uzunlugunda ve yer yer 500 metreye yükselen kanyonda iki selale var. Ikinci selaleye tirmanmak kolay degil. Mevsimine göre selale yolunda vadinin sembolü kaplan kelebeklerine rastlamak mümkün. 1.derecede dogal SIT alani olan vadide, 80 tür gece ve gündüz kelebegi var. Kisin tirtil oluyor, temmuz ve eylül arasinda da kelebek olarak gündüz ve gece uçuyorlar. En çok görüldükleri zaman temmuz ayinin ortasi. Vadide ayrica Likya ve Bizans dönemi kalintilari var. Kelebekler Vadisi’nin bozulmasindaki en büyük etken, buraya sabahtan gelen günübirlik tur tekneleri ve karaya çikarak birkaç saatte vadiyi gezmek isteyen tatilciler. Tekne atiklari gün içinde vadinin kiyilarina vuruyor. Kelebekler çevre kirliligine karsi hassas olduklarindan vadiden göç ettikleri söyleniyor.

Faralya’nin Orta mahallesinde, cam gibi suyu ve dogal kaya platformlariyla, Aktas Plaji var. Sonuncu mahalle, Kabak. 20 küsur yil önce yoldan geçenleri agirlamaya baslayarak buraya turizmi getiren sahibi Nazmiye Hanim, nam-i diger Mamma ile ün kazanan, Likya Yolu üzerindeki Mamma’s Pansiyon’dan saga asagiya dogru inen yolu izleyerek yaklasik yarim saatte, Kabak Koyu’na varabilirsiniz. Çikisiniz 40 dakikayi bulacaktir.

AFKULE VE GEMILER KOYU

Fethiye’ye sekiz kilometre mesafede, merkezden ya da Hisarönü üzerinden varilan Kayaköy’de, mübadeleden önce Türklerle Rumlar birlikte yasiyorlardi. Fethiye ile Ölüdeniz arasindaki tepenin yamacina ve onun önündeki Kaya Çukuru denilen ovaya yayilmis olan Kayaköy (08:30- 20:30 saatleri arasinda bilet kesiliyor), ayni zamanda Likya uygarligi kalintilari antik Karmylassos’un üzerinde kurulu. Evliya Çelebi, seyahatnamesinde, Rumca ismi Levissi olan ve 6 bin 500 kisinin refah içinde yasadigi bu köyden bahseder. Levissi’nin kiliseleri, postanesi, hastanesi, hekimleri, zanaat atölyeleri ve yörenin tek gazetesi Karya’yi çikaran bir de matbaasi varmis. Bugün bu metruk köyde dolasirken, hálá tas evlerin köse ocaklarini, spiral tuvaletlerini, sarniçlarini, çakil tasi dösemelerini, tas yollarini, sokak ve meydanlarini görmek mümkün.

1923 mübadelesinde Kayaköy’de yasayan Rumlarla Bati Trakya’da yasayan Türkler yer degistirmek için, göç etmek zorunda birakilmis. Türkler çevre kosullarina uyum gösterememis, yamaçtaki evleri terkedip, asagidaki düzlüge ve baska kentlere yerlesmisler. Kayaköylü Rumlarsa Atina yakinlarindaki yeni yurtlarina Nea Levissi (Yeni Kayaköy) adini vermisler. Bugün SIT alani olan Kayaköy’den günübirlik gidilebilecek iki nokta var; Afkule Manastiri ile Gemiler Koyu (Aya Nikola Adasi).

Ormanin içinden, taslarin üzerindeki kirmizi, sari isaretleri izleyerek yapacaginiz 25 dakikalik bir yürüyüsle manastira varacaksiniz. Denize inen bir uçurumun yanindaki patikadan 150 metre kadar asagi indiginizde, manastir orada ve özellikle günbatiminda etkileyici. Ayni yolu geri gelip bu kez soldan devam edin. Dört kilometre sonra Gemiler Koyu’na varacaksiniz. Burada sezlonglarin oldugu bir kumsal ve küçük lokantalar var. Koyun hemen karsisinda, Denizler Azizi Aya Nikola’nin yasadigina inanilan ada, görmeye deger. Eskiden denizciler bu adadaki kiliselere ugrayip, sefere çikmadan dua ederlermis. Adanin etrafinda deniz çok temiz oldugunda, burasi günübirlik ve mavi yolculuga çikmis olan tur tekneleriyle doludur. Karsiya geçmek için, dondurmaci Güray’i (0533 610 37 31) arayin. Sizi adaya birakir ve bir saat sonra almaya gelir. Bu arada sempatik Kayaköylü’nün teknesinde dondurma da yiyebilirsiniz. Adada kilise kalintilarinin yanindan geçerek en tepeye tirmanmaya çalisin. Manzara buradan harika, en iyi durumdaki kalinti da burada.

YAZARIN SEÇIMI

Dünyanin korunmasi gereken 100 dagindan biri olan Babadag’in eteklerinde, Türkiye’nin en gizemli ören yerleri arasinda yer alan Kayaköy’de, fotografçi Faruk Akbas’in kurdugu ve dogma büyüme Kayaköylü iki gencin, Mutlu ile Oguz’un yillar içinde gelistirdigi Kayaköy Sanat Kampi’nin (0533 763 62 73, www.kayasanat.com) her yil daha fazla dolup tastigini görmek gerçekten umut verici. Birçoklari gibi göç etmek yerine köylerinde kalan Mutlu ve Oguz, bir haftalik ve en fazla 25 kisiyle sinirlandirilan farkli programlar organize ediyorlar. Yurtdisindan da katilimin oldugu kampta; fotograf, resim, seramik, yoga, ebru sanati, perküsyon, salsa, kabak boyama, kilim dokuma, mozaik, drama ve ahsap boyama gibi atölye çalismalari yapiliyor. Kampin büyük bahçesinde, restore edilmis tas pansiyon odalar, çadirlar, bir ev ve kütüphane var. Öglene kadar süren atölyelerden sonra, çevredeki tarihi yerler geziliyor, trekking yapiliyor ve koylarda denize giriliyor. Ayrica bos zamanlarda, yamaç parasütü, binicilik ve su sporlari gibi aktivitelere katilmak da mümkün. Kamp tarafindan her hafta köy kahvesinde film gösterimleri düzenleniyor. 

Kendisiyle yüzlesebilen ve iyi dilekleri olanlar için Kabak koyu

Insanin, hayatinin hangi dönemecinde, nerede çirilçiplak kalip kendisiyle yüzlesecegi büyük önem tasir. O noktada, kimimiz kaçacak yer arar, kimimiz bir daha o ani unutmayiz…

Bir tatil köyünün açik büfe kuyrugunda, denizi yararak ilerleyen bir jet- ski’nin tepesinde, son moda bikinilerin ve fiyakali cep telefonlarinin hüküm sürdügü beach club’larda ya da herkes gittigi için gidilen barlarda olanlar, kendileriyle yüzlesebilirler mi, daha dogrusu yüzlesecek bir yer isterler mi? Cevabiniz olumsuzsa, Kabak Koyu’na asla adim atmamalisiniz…

Ölüdeniz, Türkiye’nin en özel cografyalarindan birine sahip. Bir süredir burayi kiskacina alan kalitesiz turizm anlayisi bile bu akillar durdurucu doganin hasmetini söndüremedi. Belcekiz sahilinde tek tük kamping oldugu günleri hatirliyorum. O zamanlar Belcekiz Ovasi birkaç köylünün tarlasindan ibaretti. Burasi, iki dag arasinda kaldigindan, topragi verimliydi, adeta dogal bir seraydi. 1970’lerden beri hippiler buraya geliyorlardi zaten. Sahildeki kamp yerlerinde ya da köy evlerinin bahçesinde çadir kurulur, kumsalda yakilan atesin etrafinda toplanilir, müzik yaparak eglenilirdi. Sahilin ünü böyle duyuldu. Tarimdan turizme böyle geçildi… Kabak Koyu, bana Ölüdeniz’in eski günlerini hatirlatti.

BEREKETLI VADININ IÇINDE KAMP

Ölüdeniz’deki ilk kampinglerden birinin sahibi olan Mehmet Kavasoglu, bir günü hiç unutamiyor; ‘’O gün, bugün esim olan Ingiliz kiz arkadasimla plajda uzaniyoruz. O, üstsüz günesleniyor. Arkamizdan bir köylünün yaklastigini fark ettim. Biraz tedirgin oldum ve ne istedigini sordum. ‘Yanlis anlama’ dedi, ‘sahilde arazim var ama taslik, ekemiyorum, satmak istiyorum, alir misin?’ Cebimde 300 pound tatil harçligi vardi. Kabul etti, plajdan kalktim ve tapuyu almaya gittim.’’ Mehmet Bey, hiç aklinda yokken, sonralari çok ünlenecek Derya Kamp’i ve Harem Bar’i açti. ‘’O zamanlar herkes içtigini yazar, yabancilara barda göbek dansi ögretilir, isteyen barda uyuyakalir ve sabah erkenden denize girilirdi. Bob Geldof ününü duymus, bir gün teknesiyle yanasti, buranin bakirligine ve atmosferine hayran kalmisti…’’ Mehmet Bey dahil, o günleri hatirlayan herkes, simdi o bohem seyyah ruhundan eser kalmadigini, Ölüdeniz’in artik bir ‘’ticarethane’’ oldugunu itiraf ediyor.

Ölüdeniz’in bozulmasiyla birlikte, Kelebekler Vadisi gibi el degmemis ve zaman içinde olumsuz degisim geçirme olasiligi daha az olan koylari kesfetmeye çikanlar, Kabak Koyu’nu çoktandir biliyorlar. Koy, Türkler’in dikkatini ise daha yeni yeni çekmeye basladi. Kate Clow tarafindan açilan ve Türkiye’nin ilk uzun yürüyüs parkuru olan Likya Yolu’nun üzerinde olmasi da hizla taninmasinda en büyük etken. Üç tarafi daglarla çevrili kanyon biçiminde ve issiz, taslik bir kumsalla denize açilan bu bereketli vadinin içinde, yesilliklerin arasinda kaybolmus kamp yerleri var. Burasi, dogayi sömürmeden var olmak ve tüketirken yok etmemek felsefesiyle gelenleri agirliyor. Bu nedenle de burasi, daha çok spiritüel ve dogayla ilgili aktivitelerden zevk alanlarin uyum saglayabildigi, baska beklentilerle gelenlerinse büyük hayal kirikligina ugradigi bir yer.

Kabak Koyu ya da diger bilinen adiyla Gemile sahilinin hemen arkasinda, temelleri atilmis ancak tamamlanmamis bazi yapilar göze çarpiyor. Bu arazide, gerekli ön izinle birlikte insasina baslanan, 300 küsur yatakli tatil köyünün ilerlemesi, Kabak Koyu’nu korumak isteyen Türk ve yabanci çevrecilerin mücadelesi sayesinde durdurulmus ve vadi 1. derece dogal SIT alani ilan edilmisti. Bugün vadide, asirlik birkaç tas ev ve kamp bungalovlari disinda baska yapilasma yok.

ENDEMIK BITKILER SELALELER, GÖLETLER

Kabak Koyu, Türkiye’de ender rastlanan jeolojik bir yapiya sahip. Bölgenin cografi açidan bu denli izole kalmasi, zaman içinde burada zengin bir yaban hayat olusmasini saglamis. Bu cografyada barinan canlilar, digerlerinden farkli bir evrim geçirdiklerinden, sadece burada rastlanan endemik türler gelismis. Bu açidan vadi çok önemli bir ekolojik arastirma alani. Kabak Natural Life’in sahibi Levent Bey’in arsivinde Türk ve yabanci birçok arastirmaci ve bilim adaminin vadi hakkindaki incelemeleri var. Endemik bitki ve hayvan türleri, kaplan kelebekleri (Jessy Tiger), selaleleri ve göletleriyle, burasi kusaklar boyu incelenmesi ve korunmasi gereken dogal bir cennet.

Bu cennetvari cangilin içinde tatil yapmak ise her babayigidin harci degil. Statünün önemini yitirdigi, çirilçiplak kalinan bir yerdir burasi. Bir kere, ormanin içinden geçen bir patikadan asagi, yaklasik yarim saatlik bir yürüyüs yapmaniz gerekir. Yani sik kiyafetlerinizi Samsonite bavulunuzla tasimaniz oldukça zor olacaktir. Belki kamplardan birinin esegi size yardimci olabilir. Koya yaklastikça, cep telefonunuz artik çekmemeye baslar. Kamplarin bungalovlarinda, televizyon, klima, telefon ve mini bar bulunmaz. Kapilar kilitlenmez. Etrafta böcekler ve örümcekler vardir. Sahilde yastik, semsiye, sezlong yoktur, plaja kokteyl servisi yapilmaz. En yakin disko Ölüdeniz’dedir.

Buraya eglenmeye gitmisken geri dönmemek daha akillica olacaktir. Çünkü 800 metrelik daglarla çevrili vadide genellikle etnik müzik ve gitarin sesi duyulur, en güçlü isik kaynagi ise ay ve yildizlardir. Yasam komündür, hayatin ritmi yavastir, dingindir, tanisilir, sohbet edilir, selalelere gidilir, göletlerde yüzülür. Burasi bir tür sifir noktasidir, her seyden arinir, özünüze dönersiniz. Kendisiyle ve dogayla barisik olmayan burada çarpilir. Bu yüzden burasi sadece kendisiyle yüzlesebilenlerin ve iyi dilekleri olanlarin yeridir. Bu dileklerden biri, Turan Camping’in girisindeki tabelada yaziyor: ‘’Güzellikler sonsuza dek yasasin…’’ 

Günbatimina karsi deniz ürünleri

NEREDE YENIR?

FETHIYE Fethiyeli Megri ailesinin, Paspatur Çarsisi’ndaki köklü restorani Megri’de (0252 614 40 46), nar eksili salata, tavuklu patlican dolmasi ve ton balikli enginar dahil tam 350 çesit yemek var. Yine çarsidaki The Duck Pond (0252 614 74 29), havuz kiyisinda, hos ve serin bir mekan. Çarsinin en eski bari Car Cemetery Bar (Hamam Sok. No:25, 0252 612 78 72), yerli ve yabanci turistlerin ugrak yeri. Amyntas Mezari önündeki, King’s Garden (Kesikkapi Mah. 135 Sok. No:22, 0252 612 41 35), kahvaltisi, güveçleri, kebaplari ve meyve sulariyla, özellikle günbatiminda keyifli. Deniz kiyisindaki Tezcan’da (Kültür Merkezi yani, 0252 614 97 69), enfes tost ve taze meyve sulari var. Fethiye Hal ve Pazar Yeri’nden balik alabilir ve hemen oradaki lokantalarda pisirtebilirsiniz.

ÖLÜDENIZ Etrafi keçiboynuzu agaçlariyla çevrili, asmalarin altindaki Bella Gusto (0252 617 06 09), Ölüdeniz’de sikintisi çekilen kaliteli yemek açigini kapatiyor. Çizgisi, servisi ve klimali tuvaletleriyle, yillardir sayisiz müdavim edinmis restoranin, kalin mönüsü Italyan mutfagi agirlikli. Günde 14 saat müzik yapilan Help Beach Lounge (0252 617 06 50, www.helpbeaclounge.com), sabahin erken saatlerinden bir sonraki günün sabahina kadar, Ölüdeniz’in en canli ‘’takilma’’ mekanlarindan. Füzyon mutfak, genis kokteyl bar, dünya kahveleri ve her zaman dans… Buranin en köklü bari Buzz Bar-Restaurant’in (0252 617 00 45, www.buzzbeachbar.com), manzarali terasinda, deniz mahsullerinden olusan ‘’hot plate’’i ve ardindan da dondurmali kokteylini denemelisiniz. Alternatif bir tatil için, Black Tree Farm Holiday Cottages (0252 617 00 45, www.blacktree.net) hakkinda buradan bilgi alabilirsiniz. Ölüdeniz’e hakim muhtesem bir konuma sahip, bahçe içindeki Beyaz Yunus (Kidrak yolu üzeri No:1, 0252 617 00 68), günbatimi ve deniz ürünleri denince, bölgede ilk akla gelen isim.

KAYAKÖY Kayaköy’ün ilk restorani Poseidon Cafe-Restaurant (0252 618 03 56), genç, temiz ve ferah bir mola yeri. Yemekler lezzetli, fiyatlar uygun. Yaz, kis açik Kaya Sarapevi (0252 618 04 54), alt katinda yaklasik 300 yillik bir mahzen bulunan, köyün dokusuna uygun eski bir tas ev. Saraplarinin yanisira iyi yemekleri de var. Rezervasyon sart. Köyün en güzel mezeleri, bahçe içindeki, 24 saat açik kendin pisir kendin ye’ci Cin Bal Kebap Salonu’nda (0252 618 00 66).

FETHIYE’YE NASIL GIDILIR

Istanbul- Kocaeli- Yalova- Bursa- Balikesir- Manisa- Izmir- Aydin- Mugla- Köycegiz- Ortaca- Dalaman- Fethiye 814 km. Ankara- Afyon- Burdur- Tefenni- Çavdir- Fethiye 650 km. Izmir- Aydin- Mugla- Köycegiz- Ortaca- Dalaman- Fethiye 330 km. Uçak; Fethiye’ye en yakin havalimani, 65 km. mesafedeki Dalaman (0252 792 52 91). THY’nin (0252 614 20 34) havaalanina servisi Fethiye merkezden kalkiyor. Otobüs; Ulusoy (0252 612 37 37), Pamukkale (0252 612 37 66), Metro (0252 614 17 48). Fethiye’den Ölüdeniz ve Kabak dolmuslari kalkiyor. Fethiye çevresinde ulasim için Fethiye Seyahat (0252 614 67 85) Tekne; Ölüdeniz çikisli tekne gezileri için Osman Kaptan’i (0532 456 52 75, 0252 617 05 12) arayabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’ne servis tekneler, her gün 9:00- 11:00- 13:00 ve 15:00 saatlerinde Jandarma önünden kalkiyor. Günübirlik, yemekli tekne turlari da Kelebekler Vadisi ve Gemiler Koyu (Aya Nikola Adasi) gibi koylara ugruyor.

GEREKLI TELEFONLAR

Fethiye Belediyesi 0252 614 10 20 Fethiye Turizm Danisma 0252 614 15 27 Ölüdeniz Belediyesi 0252 616 60 86 Emniyet Müdürlügü 0252 614 13 09 Devlet Hastanesi 0252 614 40 17 Liman Baskanligi 0252 614 11 87

ARABA KIRALAMA

Fethiye’nin araba ve motosiklet kiralamada güvenilir firmasi Best Rent A Car & Motorbike (Marina, 0252 614 62 03, 0535 304 89 56), kiralama kaskosu yapilmis araçlariyla hizmet veriyor.

AKTIVITE

Ölüdeniz’de Tandem Yamaç Parasütü için Ikarus (0252 617 05 00, www.ikarus.com.tr) ve Sky Sports (0252 617 05 11, www.skysports-turkey.com). Microlight’la uçus için Fly South (0252 616 63 98). Dalis için European Diving Center (0252 614 97 71). Her türlü spor aktivitesi, tekne ya da ciple çevre gezileri için Focus Travel Agency (0252 617 04 01, www.focusparagliding.com)

Nihat EKINCI kardesimden gelen istegi aynen ilave ediyorum…

  1. Herşey güzel. İçerik güzel. Bilgilendirme güzel ama araştırmalarınızda eksiklik olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizi ilgilendiren konu ile ilgili olarak bilgi vermek ve yorum yapmak istiyorum.

  2. Fethiye Ölüdeniz’de Microlight uçuşu yapan bir firma daha bulunmaktadır. Birdy Aviation. (www.birdyaviation.com) (birdyaviation@hotmail.com). sitemiz yenilenmektedir. Microlight uçuşları konusunda 20 yıldan fazla bir tecrübeye sahip bulunmaktayız. Burada verdiğiniz bilgilere eklemek isterseniz ve de insanlara daha geniş bilgi aktarmayı düşünürseniz bu bilgiyi dikkate almanızı rica ediyorum. Gerekirse irtibat kurmak için 0532 303 49 59 ‘dan Nihat EKİNCİ ile görüşebilirsiniz. Teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

Yorum ekle

 

 

 

RODOS’A GIDIS

Her gün Rodos’a deniz otobüsleriyle, 08:30’da gidis, 16:30’da dönüs var. Yolculuk 90 dakika sürüyor. Ölüdeniz, 0252 617 04 58

Tas, ahsap ve hasirin zarafeti

NEREDE KALINIR?

FETHIYE Eski Mugla evlerinden esinlenilerek yapilmis, sevimli Villa Daffodil (0252 614 95 95, www.villadafodil.com), konforlu Yeni Yacht Hotel (0252 612 50 67, www.yachtplazahotel.com) ve Hotel Levent (0252 614 41 53), Fethiye’nin sakin, deniz manzarali ve havuzlu otellerinden bazilari.

ÖLÜDENIZ Ölüdeniz’e iki kilometre mesafede olmakla birlikte, adeta cangilin ortasinda, insan eliyle ehlilestirilmis, akillar durdurucu bahçesi, Paradise Garden Hotel’in (0252 617 05 45) en vurucu özelligi. Havayolu tasimaciligi ve turizmdeki prestijli bir kariyerin yanisira inisler ve çikislarla dolu bir geçmisin de sahibi olan Öncü Gürsu, Ölüdeniz’e yükseklerden bakan, 55 dönümlük arazisini hálá kendi elleriyle isliyor. Personelin size özel oldugunuzu hissettirdigi otelde, cennet bahçesine yakisir kuslar, issiz köseler, kemerli geçitler, biri kayaya oyulmus üç havuz ve burada kalmasaniz da muhtesem manzaranin keyfini çikarabileceginiz güzel bir restoran var.

Denize birkaç adim mesafedeki Oyster Residences’in (0252 617 07 65, www.oysterresidences.com) sinirlarina girdiginiz andan itibaren, Ölüdeniz’in curcunasi yerini dingin bir atmosfere, kimliksiz mimarisi ise tas, ahsap ve hasirin zarafetine birakiyor.

Ölüdeniz’deki kamplar arasinda en hos konuma sahip olani, Kumburnu Caddesi üzerindeki Nusret’in Yeri ya da Front Lagoon Beach Hotel (0252 617 03 84). Bahçe çok güzel, agirlama canayakin, odalar mütevazi ama tertemiz. Denizin ortasinda yemek yiyebileceginiz küçük sal çok hos. Ayrica Asmali Kamp (0252 617 06 17) ve Ölüdeniz Camp da (0252 617 00 48, www.oludenizcamping.com) denenebilir.

FARALYA Kabak Koyu’na inen yol üzerinde, son yillarda gördügüm en naif yerlerden biri The Olive Garden (0252 642 10 83). Kabakli genç Fatih, yillarca asçilik yaptiktan sonra en büyük hayalini gerçeklestirerek, kazandigi bütün parayla, 15 dönüm yesilligin ortasina, manzarali üç, ahsap bungalov yapmis. Koyu tepeden gören, asmalar altindaki sedirli, küçük restoraninda verdigi köy kahvaltisi ve yemekler leziz.

KAYAKÖY Kayaköylü Kiryaman ailesinin, harika bir bahçe içindeki, tertemiz ve genis odali pansiyonu, Village Garden Restaurant-Apart (0252 618 02 59, 0536 823 12 92), buradaki en hos ve ekonomik seçenek. Konaklamasaniz da, yemekleri için ugrayin. Uygun fiyatlarina sasiracaksiniz.

KABAK KOYU Kamp yerleri konaklama, yemek ve aktivite hizmetinde, hemen hemen ayni tarzi benimsiyorlar. Agaç evler, açik platformlar, branda çadirlar, sünger yataklar, ortak dus ve tuvaletler… Bazilarinin havuzu var ve su daglardan geliyor. Yemekler ve ekmekler açik kuzinede pisiyor, sebzeler, meyveler genellikle bahçeden. Dolunayda biri gitarini eline aliyor bir baska zaman perküsyon yapiliyor. Aktiviteler içinde, selale yürüyüsleri, Ören Kanyonu gezileri ve tekne turlari var.

Kabak denince adi en çok geçen kamp yerlerinden biri Kabak Natural Life (0252 642 11 85, www.kabaknaturallife.com). Çam ormanlarinin içinde bir zeytinlige yayilmis kamp alaninin en bas döndürücü kismi, vadide akan pinarlarin doldurdugu dogal görünümlü havuz, etrafini çevreleyen teraslar ve görkemli manzara. 1970’ten beri Ege ve Akdeniz’de dolasarak yerlesebilecekleri bir yer arayan ve sonunda Kabak’i bulan Levent ve Nilüfer Akad çifti, son 10 yildir burayi zorluklari ve keyifleriyle yasayanlarin basinda geliyor. Yaptiklari enfes ekmek ve zeytinyagi, burada konaklamak için basli basina bir neden olabilir. Akad çiftinin bazen kiraladigi kendi odalari digerlerine göre daha pahali ama basli basina bir deneyim. Kampin sirin internet sitesine ve Levent Bey’in Kabak arsivine göz atmayi ihmal etmeyin.

Komün yasamin özelliklerinin belirgin olarak hissedildigi Turan Camping (0252 642 12 27, www.turancamping.com), daha çok yapimci, filmci ve reklamcilardan olusan bir grubun tercihi. 10 bungalovlu, havuzlu kampingin, aksamlari Japon fenerleriyle aydinlatilan cibinlikli yer yataklari, yildizlarin altinda uyumak isteyenler için de açik platformlari var. Istanbul’daki reklam yazarligi kariyerini geride birakarak Gemile Kampi’ni (0252 642 10 16) kuran Selçuk’un iki en belirgin yetenegi mutfaginda ve müziginde hissediliyor. Bazen diger kamplardan müzik dinlemek için gelenlerle birlikte atesin etrafinda toplaniliyor. Bes bungalovdan biri ‘’kral dairesi’’, tuvaletler ortak. Kabakli Metin’in, büyük dedesinin tas evinin etrafina yaptigi agaç evlerden olusan, son derece samimi Sultan Camping’de de (0252 642 12 38) diger mekanlardakine benzer bir ritim hakim.

HAYDI TATILE FETHIYE`YE” için 7 yorum

  1. http://www.starfish.com dan da izleyebileceğiniz gibi Fethiye'de marinanın yanıda rent a car (araç kialama) ve aynı zamanda mavi yolculuk ve çeşitli önemli gün organizasyonlarınız için eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Aynı zamanda http://www.karmylassosestates.com adresindede görebiliceğiniz gibi Fethiye ve çevresinde size en uygun garimenkul değerleri size sunan emlak ofisimizde hizmetinizdedir. Saygılarımla ilginize bildiririm.

  2. Herşey güzel. İçerik güzel. Bilgilendirme güzel ama araştırmalarınızda eksiklik olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizi ilgilendiren konu ile ilgili olarak bilgi vermek ve yorum yapmak istiyorum. Fethiye Ölüdeniz’de Microlight uçuşu yapan bir firma daha bulunmaktadır. Birdy Aviation. (www.birdyaviation.com) (birdyaviation@hotmail.com). sitemiz yenilenmektedir. Microlight uçuşları konusunda 20 yıldan fazla bir tecrübeye sahip bulunmaktayız. Burada verdiğiniz bilgilere eklemek isterseniz ve de insanlara daha geniş bilgi aktarmayı düşünürseniz bu bilgiyi dikkate almanızı rica ediyorum. Gerekirse irtibat kurmak için 0532 303 49 59 ‘dan Nihat EKİNCİ ile görüşebilirsiniz. Teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

  3. ben manisaliyim , ben fethiyenin oo güzel görünümü çokk güzel büyüdügümde fethiyede oturmayı istiyorum

  4. arkadaşlar fethiye güzel de ben kalacak bi yer arıyorum. çadır kampı yani. marmaristeki çubuçak orman kampı gibi. bana yardımcı olabilecek birileri varmı? 3-4 gün sonra fethiye ye gidicem. selamlar

  5. iyi gunler ,arkadaslar fethiye calis ta kalacagim ama oludenize gitmek istiyorum her gun ,minubus varmidir calis tan oraya,yada motorsiklet kiralamak istyersem bana ne kadara mal olur?

    yardimlariniz icin tesekurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*