MaviDalga'yi Buyutenlerle

Boyabat’a

OKTAY EKİNCİ

Boyabat 7/12/2008 ss

Tatilde [[Boyabat]]’a Gidin…

Eş dost yine soruyor: “Tatilde nereyi önerirsin?”

Gerçi Başbakan geçen bayrama “şeker” diyenlere çatarken “tatil” sözüne de kızmıştı. Ne var ki şimdi de 9 günün sadece 4 günü [[Kurban Bayramı]] olduğuna göre, gönül rahatlığıyla şu yanıtı veriyorum:

“Bu tatilde Boyabat’a gidin de gözden ırak bir [[Anadolu]] kasabasının tarihimize ve kültürümüze nasıl sahip çıktığını görün…”

18 Ekim’deki ziyaretimizde yakından tanık olduğumuz “kültürel duyarlılık”ları karşısında Boyabatlılara demiştim ki: “Bu örnek çalışkanlığınızı cümle âlem bilmeli; ilçeniz kültür turizminin odaklarından biri olmalı…”

Bu nedenle, soran sormayan herkese, “Tatilde [[Boyabat]]’ diyorum…

[[Kızılırmak]]’ın ‘bük’leri

Mimarlar Odası’nın “[[Boyabat]]’ta Koruma” paneli için o sabah Samsun’dan yola koyulduğumuzda, ne denli özgün bir uygarlık havzasında olduğumuzu “[[Kızılırmak]]”la buluşunca anlamıştık…

Irmağın “kıvrımları içinde” kurulmuş, özgün kırsal mimarilerini koruyan sevimli köylerin adları “[[Beybükü]]”, “[[Akçabük]]”

Bilirsiniz “[[bük]]” genelde, Ege’deki “küçük koy”lara denir. [[Kızılırmak]]’ın kıvrımları da “bük” olmalı ki kıyısındaki köylere de adını vermiş. Akdeniz’le Karadeniz adeta akraba oluvermiş…

Boyabat’a vardığımızda bizden önce gelen [[Sinop]] Valisi Zeki Şanal’ın mutlu gülümsemesi, sadece özlem gidermemizden değildi. Zeki Bey’le Hatay Valiliği’nde yakınlaşmış; Antakya kentinin tarihsel zenginliğine sahip çıkmasından da mutlu olmuştuk. Dönemin Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk’le yerel ve merkezi kamu kaynaklarının “dayanışma” içinde değerlendirilmesine örnek yaratmışlardı…

Şimdi aynı birlikteliğin Boyabat Belediyesi’yle de yaşama geçtiğini, işte o “huzurlu tebessüm”ünden anladım. “En çok gurur duyduğum, [[Sinop]]’un ve [[Boyabat]]’ın Tarihi Kentler Birliği’ne üye olmalarını sağlamaktır” dedi ve ekledi: “Kenti gezmeye, yapılanları görmeye vakit ayırmalısınız…”

Valinin bu dileği için Belediye Başkanı Mehmet Ermiş de rehberimiz olunca, gözlemlerimizi panelde şöyle özetledik: “Boyabat, anıtsal geçmişine yakışan kentsel projeleriyle ne kadar övünse azdır…”

Çağdaş yöresel

Örneğin “çağdaş mimari”de yöresel estetiğin de gözetilmesi kararı… Eski evlerin yaşatılmasıyla birlikte yeni yapıların da “Boyabatlı” olmalarını hedeflemek, alkışlanacak bir karar değil mi?

Nitekim Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı Selami Özçelik dedi ki: “Belediyenin bu özlemine uygun projeler geliştirmek bizim için en onurlu görevdir…”

Korumada tek yapı ölçeğiyle yetinilmeyen, “kimlikli kentleşme”yi de hedefleyen bu çabanın “tarihle iç içe yaşama”yı sağlayan projesiyse “Kalebağı Yürüyüş Yolu”

Kent merkezinden Kalebağı Mesire Alanına, Boyabat Kalesi’nin dibindeki vadiden yürüyerek ulaşmak ne kadar anlamlıysa; aynı bölgedeki korumaya alınan “bazalt kayalar”ın eşsiz peyzajıyla buluşmak da o kadar etkileyici..

Anadolu’nun en görkemlilerinden [[Boyabat Kalesi]]’nin restorasyonunu AB fonlarından kaynak sağlayarak tamamlayan belediye, yıllardır içine girilemeyen “kale tünelleri”ni bile temizleyip ziyaretçilere açmış.

Aynı yamaçlardaki eski evleri bütünüyle koruyabilmek için, ilk aşamada 35’inin röleveleri çıkartılmış. Bunlardan, tarihi Boyabat Konağı’nın restorasyonuysa başarılı şekilde tamamlanmış…

Bütün bunların yanı sıra açılışını, 7 Kasım’da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yaptığı “[[Çanakkale Şehitliği]]” ise bağımsızlık ve onur tarihimize adanan, özenli, yalın ve duygu yüklü bir düzenleme…

Doğum yılları 1880’ler, hatta 1890’lar olan, ölüm tarihleriyse 1915” olarak belirtilmiş 737 Boyabatlı gencin tek tek köyleriyle birlikte adlarının yazıldığı şehitlikte, “Atatürk’ün efsanevi komutanlığı” ile “Anadolu insanının destansı yurtseverliği”ni adeta yaşıyorsunuz…

Evet, tatilde Boyabat’a gitmelisiniz. Kimliğine ve değerlerine bağlı bir Anadolu kasabasında ulusal destanımızın kahramanlarını da anmak kadar anlamlı bir “bayram ziyareti” olabilir mi?

ekinci@cumhuriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*