SS ile Gezi

RIZE Bir baskadir benim memleketim

 

RİZE

Yeşilin coştuğu yeryüzü cenneti Rize

 

 

Yeşilin coştuğu yeryüzü cenneti Rize, alternatif turizmde atağa kalkmak için iç turizm desteğini bekliyor. İsrail’den her haftasonu ortalama 250 turistin trekking, rafting, kano, cip safari, foto safari, tırmanma gibi sporları yapmak için geldiği Rize’de iç turizmin de iyi bir düzeye çekilebilmesi amacıyla otel işletmecileri, turizm il müdürlüğü, işadamları ve halk el ele verdi.

Yöre halkı, klasik yaz turizminden bıkan, ‘Sıcaktan bunalmayalım, bu yıl da değişik bir şeyler yaşayalım’ diyen herkesi eşsiz doğal güzellikleri, alternatif sporları, büyüleyici faunayı, coşkuyla akan dereleri, doğa harikası şelaleleri, enfes ev yemeklerini paylaşmak için Rize yaylalarına davet ediyor. ‘Bizim yaylalar hem serin hem de ucuz. Biz iddialıyız. Bu güzelliği bir kez gören bir daha buralardan vazgeçemez’ diyor.

Asla tahmin edemeyeceğiniz azgın bir yeşillik ve büyüleyici bir akarsu coşkusuyla içiçe günler geçireceğiniz Rize’nin Karataş dağlarının güneyinde ve Trabzon sınırındaki Varda Yaylası, 400 haneyle en büyük yayla olma özelliğini taşıyor. Fırtına Vadisi’nde Trovit, Palovit, Verçenik, Kavron yaylaları ile Kaçkar dağlarında Duble, Yaylalar, Hastaf, Olgunlar, Davalı, Palakçur, İkizdere Anzer, Demirkapı, Çağrankaya ve Sivrikaya yaylaları, Çamlıhemşin’deki Pokut, Ayder, Huser, Sıraköy, Eğnaçor, Gundihan, Kalkandere yaylaları, eşi bulunmaz binlerce bitki çeşidi ve ilginç ahşap evleriyle tam bir cazibe merkezi.

DOĞAL SÜS ŞELALELER

Çamlıhemşin ile Ayder arasında bulunan Tar Deresi Vadisi’nde, yaklaşık iki kilometre yürüme mesafesinde bulunan Bulut Şelalesi’ni gerçek bir doğa harikası olarak seyretmeye doyum olmuyor. 250 metre yüksekten akan şelalenin yanısıra birçok küçük düşümlü şelale de bölgenin doğal süsü. Bunların arasında Palovit Yaylası dibindeki 15 metrelik Palovit Şelalesi, Kalkander Vadisi’ndeki 16 metrelik Vandri Şelalesi, İkizdere’deki 15 metrelik Manle, 20 metrelik Cimil ve 13 metrelik Çayeli Ağaran şelaleleri, yine İkizdere’deki Gelintülü Şelalesi görülmeye değer. Ayrıca İkizdere Ilıca Köyü, Vane Kaplıcası, Ayder Dağ Kaplıcası, Fırtına Vadisi’ndeki Andon ve Şimşirli içmeleri de diğer cazip noktalar.

68 kilometre uzunluğundaki Fırtına Deresi, 80 kilometre uzunluğundaki İkizdere Deresi ve 50 kilometre uzunluğundaki Çayeli Büyükdere ve Kito Yaylası’ndaki Hemşin Deresi gidilmesi gereken yerlerden. Dünyanın pek çok noktasından gelen turistler de İkizdere ve Fırtına deresinin yüksek debili sularında rafting ve kano yapma olanağı buluyorlar. Türkiye’nin dördüncü büyük dağı olan Rize sınırları içindeki Alp Dağları dibindeki Kaçkarlar’da ise yürüyüş, tırmanma, kamp ve dağ sporları yapılabiliyor.

Ayrıca Kaçkarlar’daki buzul gölü ‘Karadeniz’, Verçenik Dağı’ndaki ‘Kapılı Göller’, Ambarlı Yaylası’ndaki ‘Balıklı Göl’, Ovit yöresinde ‘Dağbaşı Gölü’, ‘Aksu Gölü’, ‘Küçük Ovit’ ve ‘Yedi Göller’ kar ve yeşilin buluştuğu noktalar.

Birçok değişik turizm olanağını bünyesinde barındıran Rize tesis yönünden ülkenin belki de en geri kalmış ili. Şehirde 4 yıldızlı tek otel, 166 yatak kapasiteli Dedeman. Asnur Otel, Çavuşoğlu ve Memişoğlu otelleri ilin 3 yıldızlı tesisleri. İlde ayrıca 2 yıldızı olan Keleş Otel ve Kaçkar Otel de hizmet sunuyor. Böylesi zenginliklere sahip Rize, aynı anda şehre gelecek bin kişilik bir kalabalığı bile ağırlayamayacak durumda.

Şehirde sadece 13 restoran bulunması da turizme yönelik diğer bir sıkıntı. Yetkililer Rize’ye acil olarak yeni tesisler yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Ayder yaylasında bile sekiz konaklama tesisi, sekiz lokanta, 11 pansiyon bulunması Rize’nin acil tesis ihtiyacını gözler önüne sermekte. Kentte Rize bezi, Hemşin çorabı, sepet, ağaç kaşık türleri, hasır örme, bakır, kemençe’yi bir arada satan turistik yerler hemen hemen hiç yok.

Ancak Karadeniz’e has zengin mutfak Rize’de de kendisini gösteriyor. Gelişen alabalık tesislerinde nefis tereyağlı alabalık yemelisiniz. Ayrıca Fırtına deresinin kenarındaki Osmanlı tesislerinde mıhlama, mısır ekmeği, tereyağı-bal, deniz kenarındaki Hüsrev’de kuru fasulye, Huzur Restaurant’ta etli lahana sarması, vurma lahana, Dört Mevsim Restaurant’ta hamsili pilav, Bedesten’de laz böreği, Liman lokantasında mısır ununa bulanarak yapılan mevsim balığı, Huzur’da hamsili ekmek, Evvel Zaman’da kara lahana çeşitleri, Ayder’de üzüm şırası ve mısır unundan yapılan Pepeçura ve haşlama mısırları tatmadan asla dönmemelisiniz.

NASIL GİDİLİR?

Rize’ye ulaşmak için iki seçenek var: Hava yoluyla gelmek isteyenler Trabzon Havalimanı’nı kullanmak zorunda. Buradan Rize’ye gün boyu araç bulmak mümkün. İkinci seçenek şehirlerarası otobüslerden yararlanmak. Hemen hemen Türkiye’nin her ilinden Rize’ye otobüs var. Rize’de 5 adet ‘A’ sınıfı, 1 tane de ‘C’ sınıfı seyahat acentesi bulunuyor. Ri-Tur, Edfa Turizm, Ulu Turizm, Kunet Turizm, Türkü Turizm ve Öz Sefer Tur her türlü ulaşım hizmetini turistlere sunuyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*