SS ile Gezi

BODRUM BODRUM

 

BODRUM

 

Kent mi, kasaba mı, yoksa başlı başına bir ’olay’ mı?

 

 

1700 yıl önce, Roma imparatorlarının bile tatilleri için tercih ettikleri, zenginliği ve mozaikle kaplı villalarıyla ünlü Antioch (Antakya) kentinin sayfiyesi Harbiye (Daphne), aşırılık, gösteriş, lüks ve şehvete düşkünlüğüyle tanınırmış. O kadar kalabalıkmış ki sahipleri sokaklardan geçebilsin diye, hizmetkarlar önden giderek yolu açarlarmış. Asi Nehri taşmış, deprem olmuş ve Antiochlular sonunda bu tarzdaki yaşamlarının tanrılar tarafından lanetlendiğine inanmışlar.

Bir yılın ardından, Bodrum popülerliğiyle de sıkıntılarıyla da var olmayı sürdürüyor. Bodrum’un, gürültülü gece hayatının gerçek Bodrumluları, burada 30 yıllık yatırımı olanları ve ‘’insan gibi’’ bir tatil geçirmek isteyenleri çileden çıkardığı, çarpık yapılaşmanın o dönüşü olmayan noktayı geçtiği, gazete manşetlerine ‘’ecstasy’’ haberleriyle konu olduğu günler çok uzak değil. Kültürü, tarihi, tatları ve mavisiyle öne çıkması gereken bu Akdeniz kasabasının artık kent mi kasaba mı, yoksa başlı başına bir ‘’olay’’ mı olduğunu düşünmek sadece kafa karıştırıyor. Kesin olan bir şey var ki, uzun bir süredir, yazın Bodrum, Bodrumlular’ın kaçtığı bir yer.

HESAP HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN KİTABINDA

Bodrum, geçirdiği değişimle birlikte, her zaman uzak düştüğü bir olguyla da yakınlaşmak zorunda kaldı: Gösteriş… Yediğin, giydiğin, bindiğin, sahip olduğun burada, tatilcilerin kodu haline geldi. Bugün Kuveytli şeyhler, dağ başında lüks villalar yaptırıp, yatak örtülerini ve perdelerini Bodrum’daki özel yerlere dokutuyor, tersanede yapılan, jakuzili saunalı dev ahşap guletler Seyşeller ve Fildişi Sahilleri dahil birçok ülkeye satılıyor, yabancılar Türkbükü’nde, ‘’Bodrum evi’’ diyemeyeceğiniz, akıllar durdurucu malikaneler yaptırıp, bunları başka yabancılara pazarlamak ya da kiralamak için kaliteli broşürlere para döküyorlar… Bodrum artık her şeyden önce bir ‘’yatırım.’’

Türkbükü’nde inşasına başlanacak ‘’Sandalet Evleri’’ adlı bir sitenin broşürüne, Bodrum’la özdeşleşmiş, bir zamanlar Bodrum’un küçük bir el sanatı ve geçim kaynağı olan sandaletin ustası Ali Güven’in fotoğrafı konmuş. Bundan haberi olmayan Güven’se, çarşıdaki bir çanta dükkanının bir köşesinde, 40 yıldır yaptığı gibi, 300 modelden birinin siparişini almayı sürdürüyor. Şık bir site inşa ediliyor da neden Bodrum’a bir ‘’Sandalet Müzesi’’ açılmıyor?

Yöresel yemeklerde bir numara olan Kısmet Lokantası’nın sahibi Orhan Dumanlı, ‘’10- 15 yıl içinde, para ve güç akını oldu. Bodrum, bir anda, denizden imara, sanattan yemeğe, kaosa ve keşmekeşe düştü. Kültürle ve yerel değerlerle ayakta durmaktan başka çare yok’’ diye anlatıyor gözlemlerini. Çarşı içindeki köklü Baç Pansiyon’un sahibi Sedat Baç, bu yıl da sabaha kadar süren yüksek müzikten öyle şikayetçi ki; pansiyonunda kalmak isteyenleri önce o uyarıyor.

Bodrum Bodrum Restaurant’ın sahiplerinden Serkan Ceylan ise eski Bodrum’u yaşatmak için planlar yapıyor, restoranda hesaplar Halikarnas Balıkçısı’nın kitapları içinde geliyor. Bu arada bazı şeyler hiç değişmiyor; Mars Tapınağı’nın olduğu yerde otel inşası başlatmaya cüret edip kalıntıların üzerine dozerle yürüyenler de var.

Güzel haberlerse; Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, yeni açılan salonlarıyla her zamankinden daha ilginç… Turistler çok uğramasa da Oasis Kültür ve Eğlence Merkezi, sineması, sergi ve konserleriyle Bodrum’un sosyal ve kültürel hayatı için vazgeçilmezliğini koruyor…

Dünyanın yedi harikasından biri olan Mauseleion’un Bodrum’a iade edilmesi için imza toplanıyor ve önündeki okul ve evlerin kaldırılarak, anıtın eskiden olduğu gibi denize kavuşması, denizden doğrudan Mauseleion’a yürümenin mümkün hale getirilmesi planlanıyor.

NASIL GİDİLİR?

İzmir- Milas- Bodrum 300 km İstanbul- Yalova- Bursa- Balıkesir- Manisa- İzmir- Aydın- Yatağan- Milas- Bodrum 870 km Ankara- Sivrihisar- Afyon- Denizli- Muğla- Milas- Yatağan- Bodrum 705 km Uçak; MilasBodrum Havaalanı (0252 523 01 32), merkeze 40 km mesafede. Otobüs; Bodrum Otogarı 0252 316 10 01

GEREKLİ TELEFONLAR

Bodrum Belediyesi 0252 316 12 12 Bodrum Turizm Enformasyon Barış Meydanı, 0252 316 10 91 Bodrum Emniyet Müdürlüğü 0252 316 01 24 Bodrum Devlet Hastanesi 0252 313 14 20 Özel Bodrum Hastanesi 0252 313 65 66 Araba kiralama Derviş Görgün Cad. No:41/B’de First Oto Kiralama var. 0252 313 30 35

NE YAPILIR

Eagle Tour Araba kiralama, günübirlik tekne turları, cip safariler ve civar turların yanısıra feribot seferleri de buradan organize edilebilir. 0252 316 57 33, www.eagletour.com.tr

Doğa gezileri Profesyonel doğa rehberi Veysel Bayam (0532 557 71 17) ile Bodrum ve çevresinde yürüyüş turları, doğa gezileri, kayaking, kanyoning ve tırmanış… Ayrıca yaban hayat ve kuş gözlemciliği meraklıları ve kamplı turlara (malzeme sağlıyor) katılmak isteyenler için doğru isim.

Motosiklet turları Özellikle enduro motosikletlerle gezilere katılmak için Ömer Ölçer’i (0542 235 84 68) arayın.

Dalış Dalışta son derece deneyimli ve güvenilir bir isim Ege Dalış Merkezi. Neyzen Tevfik Cad. No: 212, 0252 316 07 37, www.aegeanprovide.com

Feribot ve deniz otobüsü Kos, Rodos, Marmaris, Kleopatra Adası, Dalyan ve Datça’ya feribot ve deniz otobüsü seferleri için Bodrum Express Lines (0252 316 40 67, www.bodrumexpresslines.com) ve Bodrum Feribot İşletmeciliği’ni (0252 316 08 82, www.bodrumferryboat.com) arayabilirsiniz. 

BODRUM BODRUM” için 2 yorum

 1. Marina Car Rental Bodrum

  Bodrum Rent A Car Kiralık Araç & Transfer hizmetlerinin tek adresi…!

  If you are Lookıng for RENT A CAR & TRANSFER In Bodrum Please Call us we are on thıs Number Ofis : 0 252 3586854
  Mob : 0532 6063913
  Tel : 0 252 3586854 Fax : 0 252 3586894
  Mob : 0 532 6063913
  Adres : Beylik kırlar Mevkii Atatürk Bul Balkanoğlu iş Merkezi
  B-Blk No-3 BODRUM
  Erdinç TEKİN
  http://www.marinacarrental.com
  info@marinacarrental.com
  Bodrum, Rent A Car, Rental, Bodrum Transfer, Airport Car Hire,Bodrum Airport Car Rental,Bodrum Airport Transfer,Bodrum Airport Rent A Car,Car Hire Bodrum Airport,Car Rental Bodrum Airport,Dalaman Airport,İzmir Airport,Dalaman Car Rental, Didim Car Rental,Kusadasi Car Rental,Bodrum Car Rental,Bodrum oto kiralama Rent a car Bodrum Bodrum Rent a Car – Bodrum Oto Kiralama – Bodrum Kiralık Araba – Bodrum Rent a Car – Bodrum Car Hire
  Rent A Car, minibus rental in Bodrum and Milas – Bodrum airport. We offer you car hire, transfers and daily tours, Vip service from Bodrum to Dalaman, Marmaris, Fethiye, Antalya, Didim, Kusadasi, Efes, Pamukkale, Izmir by chauffeur driven car. Weekly – long term rentals. International and domestic flight tickets, hotel reservations, explore Turkey with package tours and blue journey. Bodrum car rental services are also provided at Bodrum.

  MİSYONUMUZ
  Çalışanlarımız ile birlikte, müşterilerinin memnuniyetini sağlayarak sağlıklı gelişmeyi evrensel kalite ve standartlarda hizmetler sunmayı amaçlar.Bu suretle ülkesi, müşterileri, ortakları ve çalışanları için güvenilirlik, devamlılık ve saygınlık simgesi olmayı hedefler. Müşterilerimiz için değer yaratmak, beklentilerine kalite ve istikrarla karşılık vermek ilk önceliğimizdir.Hizmetlerimize sahip çıkmak ve sonrasında müşterilerimizin yanında olmak asli görevimizdir…!

 2. Marina Car Rental Bodrum
  Bodrum Rent A Car Kiralık Araç & Transfer hizmetlerinin tek adresi…!

  Bodrum car rental Turkey Bodrum car hire Milas airport Bodrum rent car transfer blue…
  Bodrum Rent a Car is a turkish travel agency located in Bodrum. We are the longest established Bodrum car rental
  If you;re looking for a rental vehicle to explore the beatuty of Bodrum,we can provide
  You with the best rental car at lowest price.
  Our company offers complete travel solutions.We offer you best car hire services in
  Bodrum,transfers,daily tours,Vip service and chauffeur driven vehicle service from Bodrum to Dalaman,Marmaris,Fethiye,Antalya,Didyma,Kuşadası,Ephesus,Pamukkale,İzmir.

  Call us for special price offer, weekly & long term car reltals, international-demistic-charter flight tickets to bodrum, world wide hotel reservations, Turkey package tours, blue journey, Turkey cruises,yacht charters to gokova Bays,Grek Islands. Kos – Rhodes – Datça – Marmaris ferry and yhdroil tickets
  Car rental services,Vip,airport transfer are provided at Bodrum – Milas airport
  Bodrum, Rent A Car, Rental, Bodrum Transfer, Airport Car Hire,Bodrum Airport Car Rental,Bodrum Airport Transfer,Bodrum Airport Rent A Car,Car Hire Bodrum Airport,Car Rental Bodrum Airport,Dalaman Airport,İzmir Airport,Dalaman Car Rental, Didim Car Rental,Kusadasi Car Rental,Bodrum Car Rental,Bodrum oto kiralama Rent a car Bodrum Bodrum Rent a Car – Bodrum Oto Kiralama – Bodrum Kiralık Araba – Bodrum Rent a Car – Bodrum Car Hire Rent A Car, minibus rental in Bodrum and Milas – Bodrum airport. We offer you car hire, transfers and daily tours, Vip service from Bodrum to Dalaman, Marmaris, Fethiye, Antalya, Didim, Kusadasi, Efes, Pamukkale, Izmir by chauffeur driven car. Weekly – long term rentals. International and domestic flight tickets, hotel reservations, explore Turkey with package tours and blue journey. Bodrum car rental services are also provided at Bodrum.
  Tel : 0 252 3586854 Fax : 0 252 3586894
  Mob : 0 532 6063913
  Adres : Beylik kırlar Mevkii Atatürk Bul Balkanoğlu iş Merkezi
  B-Blk No-3 BODRUM
  Erdinç TEKİN
  http://www.marinacarrental.com
  info@marinacarrental.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*