Aktualite · SS ile Gezi

SIRIN, SIRINCE

15.07.2005

st

Her yer bağ bahçe her yer fotoğraf gibi Ege’nin Şirince’si

İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı Şirince, Türkiye’nin en ünlü turizm kasabalarından biri. Selçuk’un tepelerinde, çevresi üzüm bağları, zeytin ağaçları ve şeftali bahçeleriyle çevrili doğal çanağın yamacına kurulu eski bir Rum köyü. Denize uzaklığı sadece 15 kilometre. Şirince’de yaşayan halkın tamamına yakını Selanik, Kavala’dan mübadeleyle gelen Rumeli göçmenlerinden oluşuyor. O yılların anısına Şirince’nin tepesine Türk-Yunan dostluk çeşmesi bile kurulmuş.

Şirince, adı gibi şipşirin bir yer. 1986’da sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış olmasına rağmen yine de kaçak inşaat ve eski evlerin yıkılmasının önü alınamamış. Rum köy evleri sanki pastel kalemle çizilmişçesine albenili. Sessiz, sakin, huzur dolu.

Mübadele öncesi 4-5 bin nüfuslu bir Rum yerleşimi olan Şirince’nin yetiştirdiği en önemli isim ‘Benden Selam Söyle Anadolu’ya’nın yazarı Yunanlı yazar Dido Sotiriyu. Köyün adının hikayesi de ilginç. Rum adı ‘Kirkince’ olan köye Türkler daha kolay söylensin diye ‘Çirkince’ demişler. 1932’ye kadar Çirkince’ymiş buranın adı. O tarihte İzmir Valisi olan Kazım Dirik’in emriyle köyün adı Şirince olarak değiştirilmiş. İyi de olmuş. Şimdi köyde 1300 kişi yaşıyor.

İKİ KİLİSESİ HARAP

Şirince’de Rumlardan kalma iki kilise bulunuyor. İkisi de harap halde olan bu kiliselerden Aziz Yoannes, kapısındaki yazıta göre, daha eski bir kilisenin yerine 1805’te yapılmış. Diğer kilise ise köy girişindeki Aziz Dimitrios. Bu kilise bir dönem cami olarak kullanılmış.

Şirince’de hemen her evde sofralık şarap yapılıyor. Şarapların şişe satış fiyatı 6 milyon lira ile 15 milyon lira arasında değişiyor. Buranın şarabı kadar zeytinyağı da ünlü. 1 litrelik Şirince zeytinyağı 12 milyon liradan satılıyor.

Köydeki genç kızlar danteller, masa örtüleri örerek pazarda satıyor. Bir de yolunuz düşerse mutlaka keçi peynirini tadın. Doğal yapısı nedeniyle keçi beslemek zorunda olan Şirinceliler, keçi sütünden yaptıkları peynirle gurur duyuyor. Hotel Şirince Evleri’nde konaklarsanız gece sessizliğini unutamayacaksınız. Kadehinizde kırmızı şarap, fonda çekirge sesleriyle unutulmayacak bir akşam yaşayacaksınız.

NE YENİR

Kahvaltı yapmak bir zevk

Selçuk ve çevresi çöp kebabıyla ünlüdür. Oralara doğru giderken yolda çöp kebabı yenilebilir. Şirince’de ise onlarca restoran bulunuyor. ‘Ocakbaşı’, ‘Grup Restoran’, ‘Şirince Sultanhan’, ‘Artemis’ gibi köy lokantalarında özellikle kahvaltı yapmak bir zevk: Lezzetli gözleme çeşitleri, bal, ayva-çilek-vişne-erik-böğürtlenden yapılan ev reçelleri, köy tereyağı, kaymak, mıhlama, sucuklu omlet, helva, hormonsuz domatesten yapılmış söğüş ve taze portakal suyu…

Bahçelerde sunulan peynirli-kıymalı gözleme ve köpüklü ayranı da mutlaka tadın. Eve dönerken de mutlaka Şirince’nin ünlü ev şaraplarından ve özel sofralık zeytinyağlarından alın. Köy meydanında kurulan tezgahlarda, dalından koparılan taze meyveleri ve zeytin çeşitlerini de unutmayın.

NASIL GİDİLİR

7 Havayolu ile gitmek isteyenler en kısa olması için Adnan Menderes Havaalanı’nda inip oradan Selçuk’a, daha sonra da kısa ve keyifli bir yolculuğun ardından Şirince’ye ulaşabilir.

7 Araba kullanmaktan hoşlanmayanlar için bir alternatif ise feribot yolculuğu. Önce İzmir’e, sonra otobüsle Selçuk’a, oradan da kısa ve keyifli bir yolculukla Şirince’ye.

7 Bu güzergahı arabasız gidenler İzmir’den otobüsle Selçuk, Selçuk’tan da her saat başı kalkan minibüsleri düşünebilirler. Otobüs yolculuğunu seçenler Selçuk’tan geçen otobüslere binebilir ve Şirince’ye ulaşabilir.

7 Şirince Efes antik kentine 10 km, Selçuk’a 8 km, Kuşadası’na ve Pamucak plajına 28 km, Adnan Menderes Havaalanı’na 64 km, Bandırma’ya ise 365 kilometre uzaklıkta.

NEREDE KALINIR

Şirince’de konaklamak ayrı bir zevk. Hotel Şirince Evleri’nde konaklamak isterseniz Şirince’de gece sessizliğinin tadına varabilirsiniz. Kadehinizde kırmızı şarap, fonda çekirge sesleri unutamayacağınız bir akşam yaşayacaksınız.

Özel eşyalarla yerel zevke göre dekore edilen pansiyonlar harika. Şirince evlerini pansiyon yapan Ahmet Koçak’ın ‘Hotel Şirince Evleri’ adıyla işlettiği tesislerin telefon numarası (0232) 898 30 99. 

 

 

SIRIN, SIRINCE” için 2 yorum

  1. Geçen hafta oradaydım. En son iki yıl önce gitmistim. Şirince çok degismis. Konustugum köylüler koruma amaçlı bir imar planından bahsettiler. Hepsi çok dertli. Plan köylüye danısılmadan yapılmıs. Planı ancak köy odasında askıya cıktıgında görmüsler. Plana göre bazı sonradan yapılma evlere yıkım yada yenileme kararı verilirken yeni 152 adet daha konut yapılacakmış.Tabii plandan haberi olan bazı uyanıklar köylünün elindeki arsaları ve evleri ucuza kapatmıslar. Bu 152 konutun o kisilerin arazisine yapılması öngörülüyormus. Yani rant saglayıcılar buraya da el atmışlar.
    Köylüler evlerini bu iş büyük paralara malolacagından onarmak icin yeterli para bulamayınca evlerini satmak zorunda kalacaklarını, onarmazlarsa da evlerinin yıkılacagını söylüyorlar. Yapılan planın koruma amaçlı olduğu halde köyün demografik yapısını koruyamayacagını düsünüyorlar.
    Bir mimar olarak duruma cok üzüldüm. Umarım planın hazırlık asamasında kimlerin bu planı haber aldıgı ve çıkar saglamak üzere köylülerin arazi ve evlerini ucuza kapattıkları
    arastırılır. Yapılan yanlıslıktan geri dönülür de ,Şirincenin bizi her gidisimizde güleryüzle karsılayan ,adı gibi sirin köylülerini köyde görmeye devam ederiz. Aksi durumda Şirince kent olmaktan kurtulamaz…

  2. çok güzel anlatmışın arkadaşım ama biliyormusun şirince bir zamanlar belediyelikmiş ve şimdiki hane sayısının 3 katıymış. bu plan iptal edilirse ne olucak düşündünüzmü hiç… yeni gelen plan farklımı olucak yada plan çıkana kadar kimse bir çivi bile çakamayacak. haliyle şirince insanlarımızında harabıyla yok olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*